Seminarium Skandale i skandaliści. Kultura - Społeczeństwo – Media: relacja

Seminarium Skandale i skandaliści. Kultura - Społeczeństwo – Media: relacja

Czy skandal ma takie znaczenie jak kiedyś? Kim dziś są skandaliści? Co mogą jeszcze nowego wymyślić, by przyciągnąć uwagę odbiorców? Na te i inne pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy seminarium naukowego zorganizowanego przez prof. Aleksandra Woźnego i dr Katarzynę Giereło-Klimaszewską z Zakładu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KPSW.

Seminarium „Skandale i skandaliści. Kultura - Społeczeństwo – Media” otworzył referat prof. Mariana Ursela (JM Rektor KPSW w Jeleniej Górze, UWr) pt. „Skandal artystyczny jako forma komunikacji z odbiorcami. Na przykładzie muzyki romantycznej”, w którym przedstawiono skandalistów doby romantyzmu w zestawieniu ze współczesnymi muzykami (m.in. Jimiego Hendrixa). Dr hab. Aleksander Woźny (prof. UWr i KPSW) w rozprawie pt. „Skandal i skandaliści - między upadkiem a świętością” zastanawiał się nad figurą skandalisty w Rosji m.in. na przykładzie Grigorija Rasputina. Szczególne zainteresowanie studentów wywołały postacie szaleńców Chrystusowych – jurodiwych, którzy celowo poprzez skandal przyjmują maskę szaleństwa, aby ukrywać pod nią mądrość. Dr Katarzyna Giereło-Klimaszewska (KPSW) w wystąpieniu „Skandal na scenie politycznej jako narzędzie autopromocji polityka” zastanawiała się w jaki sposób politycy celowo używają skandalu i manipulują nim by osiągnąć rozgłos i zdobyć poparcie wyborców.

Dr Michał Rydlewski (UWr) w referacie „Brak skandalu jako skandal” rozważał znaczenie skandalu w kulturze, a Barbara Wyleżoł (studentka KPSW) przedstawiła „Odcienie skandalu w fotografii”. Seminarium zakończyło wystąpienie dr Oliwii Tarasewicz-Gryt (KPSW) pt. „Czy skandal jest dziś możliwy? Skandale polityczne w mediach”, w którym rozważano problem istnienia i znaczenia skandalu współcześnie. 

Organizatorzy bardzo dziękują za pomoc w organizacji dyrektorowi Biblioteki KPSW Kazimierzowi Stąporowi oraz studentom II roku DziKS.

 

red. Dr Katarzyna Giereło-Klimaszewska

DSC_0003
DSC_0004
DSC_0007
DSC_0008
DSC_0011
DSC_0013
DSC_0015
DSC_0017
DSC_0022
DSC_0024
DSC_0025
DSC_0028
DSC_0030
DSC_0032
DSC_0036
DSC_0039
DSC_0041
DSC_0049