Seminarium studenckie w Haus Schlesien 2018

Seminarium studenckie w Haus Schlesien 2018

W dniach od 25 listopada do 2 grudnia studenci filologii germańskiej z Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej wzięli udział w seminarium historyczno-krajoznawczym, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Haus Schlesien w miejscowości Königswinter nieopodal Bonn. Do uczestnictwa w seminarium zaproszono uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze oraz p. mgr Idę Baj, która prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Opiekę nad grupą sprawowali dr Stefan Ludwin (KPSW) oraz p. mgr Jolanta Schmidel (LO).

Tydzień minął bardzo szybko. Uczestnicy zapoznali się z działalnością Centrum Edukacyjno-Informacyjnego Haus Schlesien i muzeum, które znajduje się na terenie ośrodka. W programie wycieczek znalazły się Eupen w Belgii (zwiedzanie Parlamentu Mniejszości Niemieckojęzycznej w Belgii), Bonn (wizyta w muzeum „Dom Historii Niemiec” i koncernie medialnym „Deutsche Welle”), Brühl (pałac arcybiskupa Kolonii, księcia-elektora Klemensa Augusta Wittelsbacha), Akwizgran (katedra, w której pochowany jest Karol Wielki) oraz Kolonia (słynna gotycka katedra). W świąteczny nastrój wprowadziły uczestników seminarium jarmarki bożonarodzeniowe, które rozpoczęły się przed pierwszą niedzielą Adwentu.

Seminarium zakończyły prezentacje studentów i uczniów na temat śląskich poetów i myślicieli, miejsca Polski w Unii Europejskiej, niemieckiego dziedzictwa kulturowego na Dolnym Śląsku.

red. dr Stefan Ludwin

Akwizgran
Biblioteka_praca nad prezentacjami
Biblioteka_praca nad prezentacjami1
Bonn
Bruehl
Deutsche Welle
Prezentacja1
Prezentacja2
Prezentacja3
Prezentacja4
Prezentacja5